Pět NE Muhammada Aliho, které nejen boxéra dovedou k úspěchu

Muhammadovi Alimu ukradli ve 12 letech kolo. Chtěl se pro příště vyzbrojit. Vlastní schopností. Každý máme jiné motivy, proč začínáme se životem bojovat. Ali se proslavil fyzicky náročným stylem. Svoje ruce držel na úrovni boků častěji než jiní boxeři, kteří si dlaněmi raději kryli obličej.

Naučil jsem se těšit na úder od soupeře. Věděl jsem, že to je cesta, jak mohu prověřit své reflexy a práci nohou.

Než uvěřil a prověřil si, že to dokáže, trénoval do omdlení.

Nenáviděl jsem každou minutu tréninku, ale říkal jsem si: Vydrž to a po zbytek života budeš šampion!

Nejslavnější boxer historie, podle jehož emotivního zápasu s amatérem Chuckem Wepnerem byl natočen film Rocky, formuloval 5 zásad, které se rozhodl NEdělat. I každý náš den je jako box. Akorát že soupeř, život, nepoužívá měkké rukavice.

 1. NElituj se

  Stěžování nikdy situaci nevylepší. Věděl, že s žádným člověkem život nezachází tak, jak by si on přál, okolnosti nikdy nebudou ideální. ?Stěžováním přijímáte situaci jako status quo, se kterým se nedá hnout. To je negativní pohled. Raději jsem se zaměřovat na to, čeho chci dosáhnout, co se mám stát a co pro to musím udělat.

 2. NEdávej jiným sílu, aby tě oslabili

  Nikdy nešel do ringu, aby se zalíbil. Šel za svou vášní a nestaral se, co si o něm myslí jiní.To mi žádný zápas nevyhraje,? říkal a dodával: ?Svůj zápas si vyhraju jedině já.? Muhammad Ali používal teorii Jedné energie. ?Buď energii zaměřujete na svůj cíl, nebo na jiné. Zaměřením na cizí pohled přestáváte vidět vlastníma očima.

 3. NEvyzývej malé

  Neper se s malými, vyzývej velké. Jen větší soupeř Ti může odkrýt Tvé slabiny ? působit jako značkovač toho, co máš ve svém jednání a chování ještě vylepšit. Tak se Muhammad Ali vyjadřoval ke své strategii být v ringu jen s titány. ?Raději 10krát prohraju a vždy se něco naučím, než 10krát vyhrát a nepopojít ani o krok.

 4. NEřeš, co nemůžeš ovlivnit.

  Zabývat se věcmi, nad kterými nemám kontrolu, znamená plýtvat energií, protože neexistuje nic, co bych udělal pro změnu. Podle Muhammada Aliho takový člověk ztrácí orientaci, podléhá tíži situace, kterou neovlivní, až se cítí rozdrcen. ?Nejsem jeden z těch, co hned po narození zemřou ? v představě, že už se smrt pouze blíží a nedá se zastavit. Nikdy se třeba netrápil politikou ? jen v jeden den, den voleb.

 5. NEvyhýbej se práci na sobě

  Když zhasla světla ramp, Ali přiznal, že si vážil Wepnera, předlohy pro filmového Rockyho. I když měl přezdívku Bayonne Bleeder, tedy Ubožák, a vlezl do ringu prakticky přímo z ulice, kde se živil jako prodavač lihovin, před bitvou s obrovitým Muhammadem tvrdě trénoval dva měsíce a k úžasu všech vydržel čelit hákům při skóre 2:41 až do 15. kola. ?Když budete stále dělat to nejlepší a pokračovat v tom, budete věci dělat časem ještě lépe. Soutěžte pak, budete větší, silnější, rychlejší a chytřejší. Soutěžení nutí zdokonalovat se a rychle se učit z úspěchů i porážek.

Muhammad Ali, letos 71letý, není typický miliardář, o jejichž cestách k bohatství pro vás píšeme v časopise FC. Myšlení úspěšných je ale univerzální. Dovede k úspěchu ve škole, zaměstnání, podnikání, rodině, vztazích i na sportovním kolbišti. Muž, který o sobě říkal, že létá jako motýl a bodá jako včela, díky němu porazil Lamara Clarka, který před vzájemným zápasem zvítězil 40x v řadě stylem K.O. Archieho Moorea, který měl před vzájemným zápasem na kontě 200 vítězství. A šampiona Sonnyho Banksona knokautoval dokonce hned první vlnou ran. Nezapomeňte, že denně stojíme v ringu. Jen provazy a soupeře nevidíme.