Aplikace iBooks

Aplikace iBooks je určena pro čtení elektronických knih. Tyto knihy si můžete zakoupit přímo v iBooks, nebo je do své knihovny přidat z pevného disku.

Otevření aplikace iBooks:

Vyvoláme textové pole Spotlight pro vyhledávání a napíšeme iBooks. Po dopsání názvu aplikace můžeme stisknout klávesu enter pro potvrzení. Aplikace iBooks se nám automaticky otevře.

Položky v aplikaci iBooks:

Začínám od levé strany, a za pomoci klávesové zkratky VO + šipka doprava se přesouvám na další položku. V opačném směru se přesouvám o položku zpět.

Položky aplikace iBooks
PoložkaVysvětlení
Zavírací tlačítkoZavře okno aplikace iBooks.
Minimalizační tlačítkoMinimalizuje aplikaci iBooks.
Tlačítko celá obrazovkaRoztáhne aplikaci iBooks na celou obrazovku.
Panel nástrojůZde se nacházejí tyto položky
  1. iBooks store tlačítko.
  2. Všechny knihy přepínač
  3. Sbírky přepínač
  4. Autoři přepínač
  5. Kategorie přepínač
  6. Seznam přepínač
  7. Textové pole vyhledávání
Poslední část aplikace se mění dle Přepínače který je přepnut.

Přidání, nebo zakoupení knihy v iBooks.

Otevřeme aplikaci iBooks a stiskneme klávesovou zkratku Cmd + Shift + O. Otevře se vám dialog pro přidání knihy. Tyto knihy jsou nejčastěji ve formátu PDF a nebo EPUB. Dialog je podobný jako Finder. Takže si vybereme knihu kterou máme někde uloženu a stiskneme klávesu enter. Kniha bude automaticky přidána do naší poličky. Jakmile knihu přidáte, musíte do panelu nástrojů a zde potvrdit přepínač Seznam. Poté se opět přesunete až na konec aplikace. VoiceOver vám bude hlásit ?Polička tabulka nic nevybráno.. Vnořte se do této tabulky a již se nacházíte ve vaší virtuální knihovně. Jakmile stojíte na titulu který chcete číst stačí potvrdit enterem. Kniha se vám otevře.

Nyní stačí jen stisknout VO + A a VoiceOver začne automaticky předčítat. Po vynoření z oblasti knihy, určitě zjistíte že se položky nad knihou změnily.

Položky aplikace iBooks v otevřené knize
PoložkaVysvětlení:
Knihovna tlačítkoVrátí vás na vaší poličku s knihami.
Obsah tlačítkoZobrazí obsah knihy.
Poznámky tlačítkoMůžete do knihy přidat svou poznámku.
Vzhled tlačítko Upraví vzhled stránek a textu knihy.
Hledat políčkoVyhledejte v text a poznámky v knize.
Přidat záložkuPřidá virtuální záložku do vaší knihy.
Zobrazit záložky tlačítko Zobrazí veškeré záložky které jste v knize udělali.
Předchozí stránka tlačítkoPřesune na předchozí stránku.
Oblast textuText knihy.
Další stránkaPřesune na další stránku.
Poslední položky jsou již jen informační.

Zakoupení knihy.

  1. Vnoříte se do panelů nástrojů a přepnete přepínač iBooks stor. Oblast textu se změní na webovou oblast. Zde se již nacházejí knihy. Jakmile se do této oblasti vnoříte, můžete již pohybem po položkách přesouvat po jednotlivých knihách. Jakmile vás nějaká kniha zaujme. Zstavte se na ní a hned se vnořte. Zde se nacházejí tyto položky: Obrázek knihy, po potvrzení se stránka přenačte a vy si můžete přečíst o čem kniha je, kolik stojí, kdo ji napsal. Pokud ovšem víte že je to kniha kterou hledáte, nemusíte potvrzovat obrázek, ale pohybem po položkách se rovnou přesuňte na tlačítko zakoupit, nebo jen stáhnout. Pokud je zde tlačítko stáhnout, znamená to že je kniha zdarma a může si ji stáhnout kdokoli. Je li zde tlačítko zakoupit a vedle nějaká cena, zamená to, že musíte mít ke svému Apple ID přidruženu nějakou platební kartu, pro zaplacení. Vámi zakoupené knihy vám již zůstávají napořád.
  2. Druhou možností, jak najít svou vysněnou knihu je použít vyhledávací pole. Další postup je stejný jako v přechozím případě, jen okruh knih se zůžil na názvy které jste zadali.

Odstranění knihy:

V obou případech, jak u zakoupené knihy, nebo vámi přidané, funguje klávesová zkratka Cmd + Alt + Backspace. V obou případech se objeví dialog s dotazem, jestli si opravdu přejete knihu ze svého Macu smazat. Po potvrzení tlačítka Smazat bude kniha z Macu odebrána. Rozdíl je jen v tom, že vámi přidaná kniha, je tím mysleno z pevného disku, opravdu zmizí. Ale je li zakoupena v iBooks store, bude smazána z disku, ale zůstává mezi vámi zakoupenými knihami. Tudíž bude pořád vidět ve vaší poličce. Když si jí budete chtít opět přečíst, budete ji muset zase znovu stáhnout.

Klávesové zkratky aplikace iBooks
Klávesová zkratkaAkce
Cmd + MezerníkVyhledávací pole Spotlight.
Vo + šipka doprava/dolevaPohyb po položkách.
VO + MezerníkPotvrzení položky.
EnterOtevírá knihu.
VO + AZačíná předčítat knihu.
Cmd + wZavře aktivní okno aplikace iBooks.
Cmd + QZavře aplikaci iBooks.
VO  + M Nabídky Apple a následně iBooks