Práce s výměnnými uložišti

V počítačích Mac můžeme stejně jako v počítačích s Windovs prohlížet výměnná uložiště. Bohužel počítače Mac nedisponují čtečkou paměťových karet, ani mechanikou DVD/ CD. Toto příslušenství si můžete dokoupit.

Zbývají nám tedy dvě sběrnice USB. Do těchto sběrnic můžeme zasunout Flash Disky, nebo USB CD/DVD mechaniky.

Postup otevírání Flash Disku:

Zasuneme Disk do jednoho z USB. Pokud máme prázdnou plochu Disk se automaticky zobrazí jako svazek na ploše.

V případě, že na ploše máme nějaké ikony nebo dokumenty musíme je na ploše najít za pomoci klávesové zkratky VO + Šipka doprava, nebo doleva. Bohužel Vám nemohu říci jaký název Disku máte hledat, protože každý Flash Disk se jmenuje jinak. Příklady známých názvů ? No name, Untitled, nebo název firmy která disk vyrobila .

Jestliže jste již našli na ploše svazek který jste k počítači připojili, stačí jej pouze aktivovat pomocí klávesové zkratky VO + Mezerník.

Otevře se nám okno Finderu a kurzor VoiceOveru se postaví nad Prohlížeč. Do tohoto prohlížeče se vnoříme klávesovou zkratkou VO + Shift + šipka dolů. Nyní se již v tomto prohlížeči pohybujeme pouze šipkami nahoru a dolů.

Je možné, že na disku jsou vytvořeny nějaké složky a v těchto složkách se nacházejí soubory. Proto nejdříve šipkou nahoru nebo dolů listujeme ve složkách a jakmile jsme si jisti že stojíme na té správné složce stiskneme šipku doprava. Zde se mohou nacházet další složky, ale nemusí tomu tak být. Je důležité abyste dobře poslouchali co Vám VoiceOver hlásí. Pokud hlásí nějaký název + složka pak je jasné že Vám to žádnou písničku nebo obrázek nespustí.

Pokud tedy slyšíte složka můžete se dále přes šipku doprava zasouvat. Pokud budete tisknout klávesu šipku doleva vracíte se vždy na předchozí položku. Jakmile však VoiceOver zahlásí nějaký název + mp3, jpg, mov, txt, doc, rtf a další je jasné že toto již není složka, ale soubor.

Každý soubor má k otevření, nebo přehrání přiřazen nějaký program v které se dá přehrát či otevřít.

Ve Vašem počítači jsem nainstaloval pro přehrávání videí program VLC a pro hudbu MPlayerx

Příklad:


Zasunu disk do USB. Pomocí kláves VO + šipka doleva/doprava jej najdu na ploše a aktivuji klávesami VO + Mezerník.

Otevře se Finder a VoiceOver zahlásí prohlížeč. Nyní se vnořím do oblasti prohlížeče pomocí VO + Shift + šipka dolů.

Nyní se již pohybuji jen šipkami nahoru nebo dolů. Na disku mám čtyři složky s názvem Hudba1 až Hudba4. Každá tato složka má další podsložky s názvy CD1 a CD2. Pod každou podsložkou se nachází deset souborů s názvy Audio1.mp3 až Audio10.mp3. Po vnoření do oblasti prohlížeče se tedy pohybuji šipkami dolů na složku Hudba3, nyní se šipkou doprava zasunu do této složky a šipkou dolů si vyberu podsložku CD2, nyní se opět šipkou doprava zasunu. Teď již VoiceOver nehlásí složka, ale Audio1.mp3.

Já si přes šipku dolů, nebo nahoru mohu vybírat mezi soubory Audio1.mp3 až Audio10.mp3. Jakmile mám vybrán soubor který chci otevřít, stačí klepnout na mezerník. Otevře se Rychlý náhled a začne přehrávat. Rychlý náhled zavřete stisknutím klávesy ESC. Nevýhodou Rychlého náhledu je, že přehraje jen ten soubor který jsme vybrali.

Proto Máme v počítači aplikaci MPlayerx který jakmile aktivujete soubor v formátu mp3 pomocí Kláves VO + Mezerník začne přehrávat a po skončení první skladby naváže další skladbou. MPlayerx zavřete pomocí klávesové zkratky Cmd + Q.

Teď se vrátím k Finderu a k mému procházení složkami a podsložkami. Jakmile se někam přes pravou šipku vsunete je jasné že šipkou doleva se z ní zase vysunete. Po zavření přehrávače a práce se svazkem stiskněte Cmd + W tim zavřete okno Finderu.

POZOR!

Disk nestačí z USB jen vytáhnout. VoiceOver by Vám hlásil že disk nebyl správně vysunut. Proto jej opět vyhledjte na ploše a stiskněte Cmd + E tím jej virtuálně vysunete a on zmizí z plochy. Nyní jej můžete bez obav vytáhnout z USB. Druhý spůsob je že opět vyhledáte svazek na ploše a za pomoci klávesové zkratky VO + Shift + M vyvoláte kontextovou nabídku, kde šipkou dolů najdete položku ?Vysunout disk?. Tuto položku aktivujte pomocí VO + Mezerník. Disk bude opět vysunut.

Klávesové zkratky:

Klávesové zkratky
Klávesová zkratkaAkce
VO + šipka doleva/ dopravaPohyb po položkách.
VO + Shift + šipka dolů/ nahoruVnoření/ vynoření z oblasti prohlížeče
Šipka dolů/ nahoruPohyb po složkách/ souborech
Šipka doprava/ dolevaVsunutí/ vysunutí ze složky
MezerníkSpustí Rychlý náhled
ESC - Zavře Rychlý náhled
VO + Mezerník na souboruSpustí program přiřazený k danému souboru
EnterAktivuje pole s názvem souboru nebo složky ? Můžete pak složku, nebo soubor přepsat? Další stisknutí Enteru potvrdí Vámi napsaný název souboru, nebo složky
Cmd + C - Zkopíruje soubor/ složku
Cmd + VVloží soubor/ složku na Vámi vybrané místo
Cmd + Alt + V - Přesune Vámi zkopírovaný soubor na Vámi vybrané místo
Cmd + BackspaceSmaže Vámi Vybraný soubor do koše
Cmd + Alt + Backspace - Smaže soubor, nebo složku nenávratně
Shift + šipka dolůpřidá k vybranému souboru nebo složce další soubor nebo složku
Cmd + WZavře okno Finderu
Cmd + QZavře přehrávající aplikaci
Cmd + EVysune svazek ? Flash Disk ?