Příběh jedné Velkoříše

Zápis ze zasedání Velkoříšského společenství VS:

Jmenuji se Zikund ric Kvákenštejn a jsem nejvyšším představeným VS a toto je zápis ze zasedání všech vazalů našeho sdružení. Píše se rok léta páně osmnáctistýdevadesátýpátý po Krystu.

Prezentace: Ze čtyřiceti zástupců se dostavilo na toto jednání včetně mě pět účastníků. To ale vůbec nevadí, proplaceno to mají a stejně by s návrhy které hodlám přeložit nic moc neudělali. Mezi účastníky jsou Span chr Chrundibál, Raimund fon Netáhlung a ti ostatní jsou tak bezvýznamní že je škoda inkoustu, je zde vypisovati.

Zahajuji tedy řešení problémů v naší velevážené velkoříši. Čas Zahájení je 13:00. Pracovní doba je sice od osmi ale kdo by tak brzy v nekřesťanskou hodinu vstával.

Níže jsou vypsány jednotlivé body programu ke schválení, které doprovází i můj vlastní proslov.

Dostala se mi do ruky, a to upozorňuji čirou náhodou, Dalimilova kronika a s ní i spousta dalších písovin. Proč náhodou? Protože ze zásady nic co nenapíši já, nečtu. Jakmile jsem se začetl do výše psaných textů, byl jsem zhrozen. Co je komu do toho kdy se kdo narodil, co vytvořil? Proto aby se již v čase budoucím nic dalšího neopakovalo a abychom předešli nějakým soudním sporům o sdělování citlivých údajů, navrhuji založit kontrolní úřad, Brutálně Uhozené Zabezpečení Evidence Rukopisů. Ve zkratce BUZER. Nechávám hlasovat. Jeden pro, zbytek proti. Schváleno a můžeme postoupit dále.

Druhým bodem na programu je problém v nepřehlednosti odevzdávaných dávek Velkoříšskému Společenství. Jelikož si někteří menší řemeslníci, schovávají zlaťáčky pod polštář a neodvádějí tím větší daně říši, navrhuji zavést PET, tedy Psanou Evidenci Tržeb. Tím se pro příští roky vyhneme tomu, že by si snad menší cechy mohly ulejvat prašule do strožoku. Ono to sice bude mít vliv jen na ty menší řemeslníky, jelikož ti větší si stejně najdou možnost jak panstvo očůrat, ale proč bychom si nemohli dovolit nějakej ten opruz. Prostě kdo má dost bude mít ještě víc a z těch ostatních sedřeme kůžičku. Nechávám hlasovat. Jeden pro zbytek proti. Schváleno a jedeme dál.

Jelikož se nám nějak moc rozmohly různé nemoci a jiné neduhy, a není možnost nějak kontrolovat, kolik zlaťáků, jde na jednotlivé lazary, navrhuji aby pro příští léta každý klášter, hospic a jiné tomu určené organizace, vypisovali, pergamenoformuláře na jednotlivé postižence. Zatím tedy nemám absolutně páru, jak by měly tyto pergamenoformuláře vypadat, ale mám jasno, že jich bude asi tak sto. Než je tedy jeptišky, nebo tomu určené osoby se zdravotně nezpůsobilím lazarem vyplní, je přesně vyzjištěno, že daná osoba dříve odejde na onen svět. Tím razantě omezíme výdaje z Velkoříské kasy. Nechávám hlasovat tři pro, zbytek proti. Schváleno a jedeme dál.

No jedeme dál, ono už asi není co řešit. Vše co jsem chtěl jsem si prosadil. V první řadě se sice ozývá Čeněk z Repubchšteina a prudí s nějakou místní lihovinou, a nárokem na pečeť pro její název a ještě do toho motá brusinky. Ježíš co je mi do nějakého vazala ze země která ani netuším kde leží a je tak malá že ani na té největší mapě moc viděti není. Natož co jak se má jmenovat. Proto, ještě tomuto trpaslíkovi odebírám název lihoviny a ty brusinky co se o ně tak pere. To né že bych byl škodolibej, ale jen tak z principu, ony řešené názvy prodáme někomu kdo je větší a dá víc peněz, žádná privilégia z časů minulích mě vůbec nezajímají. Kdo je pro? Já!!! Tím je to vyřešeno a můžeme jít na oběd.

Toto shromáždění dopadlo dobře, vše jsem si prosadil a co jsem dnes nezmínil, protlačím jindy. Díky za účast a nezapomeňte si vyzvednou měšce za přítomnost při jednání.

Copak asi z toho plyne? "Že ten kdo má moc, bude mít ještě víc. Čest a síla není v kurzu a když se dva perou, postav se na stranu silnějšího."